Gmina Słupsk

Warsztaty rękodzielnicze KSOW

Centrum Kultury zaprasza na bezpłatne warsztaty wikliniarskie, garncarskie, zielarskie, serowarskie oraz hafciarskie skierowane do młodzieży (od 12. roku życia) i dorosłych mieszkańców Gminy Słupsk. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 59 847 10 91 – Maciej Flisak. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo w naborze mają osoby poniżej 35 roku życia.

Warsztaty zielarskie:

 • Centrum Aktywności Lokalnej we Wrześciu – zajęcia dwudniowe – 27-28 sierpnia (sobota-niedziela), początek o godz. 10:00 (15 miejsc)
 • Zajęcia poprowadzi Aleksandra Chrzan, która omówi z uczestnikami podstawowe zagadnienia dotyczące zielarstwa i ziołolecznictwa: kiedy i jak zbierać zioła oraz jak je suszyć i bezpiecznie używać. Dowiedzą się oni także, m.in. jak przygotować syrop na kaszel,  wino bylicowe na trawienie czy domową ziołową apteczkę.

Warsztaty garncarskie:

 • Centrum Aktywności Lokalnej w Kusowie – zajęcia dwudniowe – 17-18 września (sobota-niedziela), sobota początek o godz. 10:00, niedziela godzina do ustalenia na pierwszym spotkaniu (15 miejsc)
 • Centrum Aktywności Lokalnej w Redzikowie – zajęcia dwudniowe – 17-18 września (sobota-niedziela), sobota początek o godz. 16:00, niedziela godzina do ustalenia na pierwszym spotkaniu (15 miejsc)
 • Zajęcia poprowadzi Jarosław Arkuszyński z Pracowni Garncarskiej Rodziny Arkuszyńskich, jednego z ostatnich takich miejsc w Polsce. Warto podkreślić, że garncarstwo w rodzinie Arkuszyńskich to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, a jej korzenie sięgają XIV wieku.

Warsztaty hafciarskie:

 • Centrum Aktywności Lokalnej w Bierkowie – zajęcia dwudniowe – 24-25 września (sobota-niedziela), początek o godz. 10:00 (15 miejsc)
 • Centrum Aktywności Lokalnej w Bukówce – zajęcia dwudniowe – 24-25 września (sobota-niedziela), początek o godz. 16:00 (15 miejsc)
 • Zajęcia poprowadzi Dorota Chmielewska, utytułowana i utalentowana artystka. Każdy uczestnik otrzyma w ramach warsztatów krosno do haftu, projekt haftu z opisem oraz potrzebne materiały do wykonania prac. Krosna wraz ze skończonymi pracami pozostaną własnością uczestników.

Warsztaty wikliniarskie:

 • Centrum Aktywności Lokalnej w Kukowie – zajęcia jednodniowe – 1 października (sobota), początek o godz. 10:00 (15 miejsc)
 • Centrum Aktywności Lokalnej we Włynkowie – zajęcia jednodniowe – 1 października (sobota), początek o godz. 16:00 (15 miejsc)
 • Zajęcia poprowadzi Magdalena Korbuszewska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych. Zawodowo związana z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, gdzie pracuje jako asystentka na Wydziale Nowych Mediów. Miłośniczka wikliny i naturalnych plecionek w 2019 roku uzyskała tytuł czeladnika w zawodzie koszykarz plecionkarz. Aktywnie promuje rękodzieło i rzemiosło, jako członkini stowarzyszenia Polskich Plecionkarzy i w ramach własnej inicjatywy KonoPianka.art. W swojej twórczości eksploruje wątki pamięci i relacji człowieka z przyrodą. Bliskie jej są działania lokalne i społeczne. Zaufało jej wiele Trójmiejskich placówek kulturalnych, nawiązując współpracę edukacyjno-artystyczną.

Warsztaty serowarskie:

 • Zagroda nr 5 w Swołowie – zajęcia jednodniowe – 8 października (sobota), początek o godz. 10:00 (10 miejsc)
 • Zajęcia poprowadzi Edyta Statkiewicz, założycielka serowarni „Sery Zagrodowe – Statkiewiczówka” w Swołowie.