Teatralnie Niebanalnie

 

Finał projektu

 

Finał projektu „Teatralnie – Niebanalnie” za nami. Pięć miejscowości, stu uczestników, kilkuset widzów, ponad dwieście godzin warsztatów, z najlepszymi słupskimi aktorami i instruktorami. Efektem finalnym były spektakle zaprezentowane 22 listopada w szkole w Siemianicach oraz w miejscowościach realizacji projektu czyli Bierkowie, Jezierzycach Osiedlu, Redzikowie Osiedlu, Włynkówku i Wrześciu. Realizacja była możliwa dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącej z funduszu Promocji Kultury w kwocie 39 tysięcy złotych, w ramach programu Edukacja Kulturalna. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 60 tysięcy zł. Wkład własny zapewniła Gmina Słupsk.

Projekt składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy pod okiem aktorów z Teatru Władca Lalek zapoznawali się z tajnikami sztuki aktorskiej, warsztatem teatru „żywego aktora”, teatrem lalkowym i maskowym. Nie zabrakło ćwiczeń dykcji, animacji lalkarskich, odgrywania scenek. W drugim etapie realizowanym od września przed grupami postawiono za zadanie przygotowanie pod okiem instruktorów krótkich przedstawień.

W Jezierzycach Osiedlu grupa międzypokoleniowa, dzieci, młodzież i seniorzy na warsztat wzięła kwestię grzeczności. Przygotowana prezentacja „Lekcja Niegrzeczności” poruszała temat zarówno w odniesieniu do dzieci jak i osób dorosłych. W Bierkowie z kolei przygotowano występ „Dziewczynki latają wysoko” poruszający temat zainteresowań, pasji, a także …. „podcinania skrzydeł”. Wrzeście przeniosło nas w świat sztuki cyrkowej stawiając pytanie „Czy cyrk to tez teatr?”. W Redzikowie skupiono się na tematyce przedstawień okolicznościowych przygotowując sztukę opartą na temacie odzyskania niepodległości przez Polskę. Włynkówko przeniosło nas z kolei w świat słowiańskich podań przygotowując legendę o narodzinach bociana. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizacje projektu aktorom, instruktorom, rodzicom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych inicjatywach.

 

      

      

        

      

  

 

________________________________________________________________________________________________

Dobiega końca pierwszy etap projektu „Teatralnie – niebanalnie”, realizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk.

W Jezierzycach, Redzikowie Osiedlu, Włynkówku i Wrześciu odbyły się warsztaty teatralne poprowadzone przez aktorów ze słupskiego Teatru Władca Lalek. W zajęciach brały udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Spotkania miały charakter wielopokoleniowy, obok siebie ćwiczyły podstawy warsztatu aktorskiego osoby w różnym wieku, pracujących na podstawie indywidualnych umiejętności i możliwości.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się tajnikami teatru lalek oraz żywego aktora. Nie zabrakło ćwiczenia prawidłowego oddechu, dykcji, odgrywania scenek, emocji, a także zajęć z profesjonalnymi lalkami – marionetkami, kukiełkami, pacynkami, jawajkami. We wrześniu podobne zajęcia zorganizowane zostaną w Bierkowie. Jednocześnie po wakacjach rusza drugi etap projektu (10 spotkań po 3 godziny), podczas którego uczestnicy przygotują pięć przedstawień teatralnych. Jego finał odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach, w listopadzie 2019 roku.

Osoby zainteresowane udziałem w drugim etapie projektu nadal mogą się zgłaszać do pracowników Centrum Kultury w poszczególnych miejscowościach. Zapraszamy także tych, którzy nie brali udziału w dotychczasowych zajęciach.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji otrzymanej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszu Promocji Kultury w kwocie 39 tysięcy złotych, w ramach programu Edukacja Kulturalna.

 

 

      

      

 

________________________________________________________________________________________________

Centrum Kultury Gminy Słupsk ogłasza nabór do udziału w projekcie ,,Teatralnie-niebanalnie”, w którym udział mogą wziąć osoby w dowolnym wieku. Pierwsze zajęcia już w czerwcu.

Już niebawem rusza organizowany przez Centrum Kultury Gminy Słupsk projekt pod nazwą „Teatralne-niebanalne”. Zakłada on realizację warsztatów w pięciu miejscowościach gminy Słupsk: Bierkowie, Jezierzycach Osiedlu, Redzikowie, Włynkówku i Wrześciu. Działanie otrzymało dotację ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącej z funduszu Promocji Kultury w kwocie 39 tysięcy złotych, w ramach programu Edukacja Kulturalna. Całkowita wartość projektu wyniesie 58 300 zł.

Projekt „Teatralne-niebanalne” podzielony jest na dwa etapy – pierwszy obejmuje cztery spotkania warsztatowe. Warsztaty koncentrują się na najważniejszych elementach techniki aktorskiej: mowie, budowaniu i wyrażaniu emocji w grupie, organizacji sytuacji scenicznych. Uczestnicy zapoznają się również z tajnikami sztuki lalkarskiej, animacją, rodzajami i budową lalek. W trakcie zajęć pod kierownictwem aktora lalkarza zbudują prostą lalkę teatralną (kukiełkę lub pacynkę) wykorzystując najprostsze materiały. Warsztaty kończą się zbudowaniem lalek przez uczestników oraz prezentacją i animacją ich na specjalnie przygotowanym parawanie.

Po zakończeniu I etapu uczestnicy zdecydują jakie przedstawienie chcieliby przygotować – dramatyczne czy lalkarskie. Efektem będzie pięć trzydziestominutowych przedstawień, które zostaną zaprezentowane zarówno w poszczególnych miejscowościach, jak i na gali finałowej projektu w hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach.

 Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy zwiększą swoje kompetencje twórcze i społeczne, umiejętność współdziałania, zdolność nawiązywania i utrzymywania kontaktów, a także wzmocnią swoją odpowiedzialność za wspólny cel.  Organizatorzy liczą, że wzorem realizowanych dotąd inicjatyw przynajmniej część grup utrzyma działalność po zakończeniu projektu, przekształcając się w stałe sekcje teatralne.

Do udziału zaproszeni są wszyscy chętni mieszkańcy gminy Słupsk bez względu na wiek. Pierwsze zajęcia już w czerwcu – szczegóły pod numerem tel. 59 847 10 91. Koordynator projektu Maciej Flisak.