Niebanalny projekt stworzony przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk, scenariusz napisany przez Michała Tramera, reżyserski sznyt Macieja Gierłowskiego oraz wspaniale przygotowani uczniowie Szkoły Podstawowej w Jezierzycach – to nie mogło się nie udać! W sali teatralnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach można było poczuć się jak w najprawdziwszym teatrze. Aranżacje muzyczne Przemysława Sysojewa-Osińskiego oraz wokalne partie zespołu Zeppelinki – który przygotowany został pod okiem Katarzyny Wołoszyn i Kamili Lewickiej – dodały spektaklowi smaku. Kostiumy przygotowała Aleksandra Chrzan, a scenografia konsultowana była z Anną Adasiak.
Scenariusz spektaklu teatralnego „Miejsce” – autor Michał Tramer
Scenariusz napisany na potrzeby projektu „W językowym tyglu” realizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022„
Materiał filmowy i scenariusz do wykorzystania w ramach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – na tych samych warunkach 3.0 Polska (BY-SA)
Fot. CKiBP. Wideo: Forest Media. Więcej zdjęć ze spektaklu tutaj.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Zapraszamy na finał projektu „W językowym tyglu”, którym będzie spektakl pt. Miejsce. Premiera już 23 października w Siemianicach!
Projekt realizowany jest we współpracy z Szkołą Podstawową w Jezierzycach. W zajęciach grupy teatralnej bierze udział kilkunastu jej uczniów. Efektem finalnym będzie przedstawienie „Miejsce” wyreżyserowane przez Macieja Gierłowskiego w oparciu o scenariusz stworzony przez Michała Tramera. O przygotowanie wokalne zespołu wokalnego Zeppelinki zadbały Katarzyna Wołoszyn oraz Kamila Lewicka. Udział w projekcie to dla uczestników okazja do poszerzenia znajomości języka polskiego, uwrażliwienie na jego bogactwo, wielość gwar, akcentów słów i znaczeń.
Opis spektaklu:
Niewielka stacyjka na Pomorzu. Po wojnie na obecne ziemie polskie przybywają nowi mieszkańcy ze wszystkich stron. Ile osób, tyle opinii. Ile kultur, tyle tradycji. Zapraszamy na spotkanie z bohaterami spektaklu, których życie i losy wrzuciły na pomorską ziemię zupełnie bez ich woli. Jak odnajdą się w nowej rzeczywistości? Jak wpłynie na nich tygiel kultur? Kim będą po takim spotkaniu? Czy znajdą swoje miejsce…
Artykuł dotyczący spektaklu na portalu gp24.pl: link
Reżyseria: Maciej Gierłowski
Scenariusz: Michał Tramer
Aranżacje muzyczne: Przemysław Sysojew-Osiński
Przygotowanie wokalne: Katarzyna Wołoszyn, Kamila Lewicka
Konsultacja scenograficzna: Anna Adasiak
Kostiumy: Aleksandra Skierka Chrzan
Asystent reżysera: Justyna Seweryn
Pomysł i realizacja: Maciej Flisak
Obsada: uczniowie Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Jezierzycach, zespół wokalny „Zeppelinki”
Data: 23 października 2022 r. (niedziela)
Godzina: 17:00
Miejsce: Sala Teatralna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach
Wstęp wolny!
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Już niebawem rozpoczną się warsztaty teatralne z Maciejem Gierłowskim oraz warsztaty wokalne z Katarzyną Wołoszyn w ramach projektu „W językowym tyglu”, który będzie realizowany w Jezierzycach Osiedlu we współpracy ze Szkołą Podstawową w Jezierzycach. Zwieńczeniem projektu będzie przedstawienie teatralne na podstawie scenariusza Michała Tramera napisanego specjalnie na potrzeby projektowe. Finał projektu już w październiku.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
25 tysięcy złotych z programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2022” pozwoli na realizację projektu „W językowym tyglu”. Wniosek Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk znalazł się wśród 32 pomysłów z całej Polski nagrodzonych dotacją. W ramach działania odbędą się warsztaty wokalne i teatralne zakończone przedstawieniem bazującym na omyłkach językowych, wielości znaczeń słów, gwarze i regionalizmach. Celem programu Ojczysty – dodaj do ulubionych jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku.