EtnoSwołowo 2022 – Przegląd Kultury Ludowej Pomorza

EtnoSwołowo 2022 za nami. Rywalizowało 12 zespołów

Dwanaście zespołów z trzech województw rywalizowało o nagrodę główną podczas Przeglądu Kultury Ludowej Pomorza „EtnoSwołowo 2022”, który odbył się 10 września w Swołowie, stolicy Krainy w Kratę.

W sobotę, 10 września, w Swołowie miała miejsce trzecia edycja Przeglądu Kultury Ludowej Pomorza „EtnoSwołowo 2022”, której organizatorem jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk.

Wystąpiło dwanaście zespołów ludowych z trzech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Na scenie zobaczyć można było razem ponad stu artystów, którzy przyjechali z Tuchomia, Czaplinka, Pyrzyc, Gdańska, Będzina, Kamienia Pomorskiego, Bydgoszczy, Wejherowa, Gdyni, Bytowa, Dębnicy Kaszubskiej i Charnowa.

Finałowe przesłuchania oceniało jury, w którym zasiedli Magdalena Burduk, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury, Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie oraz Dawid Gonciarz, etnograf i kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że łączna pula nagród w przeglądzie wynosiła 10 000 złotych.

Wyniki trzeciej edycji EtnoSwołowa jury przedstawiło kilka godzin później. Zwyciężył zespół SVAHY z Bydgoszczy, otrzymując nagrodę w wysokości 3 000 zł, drugie miejsce i 2 000 zł otrzymał Dziecięcy Zespół Kaszubski „Krosniata” z Gdyni, a trzecie miejsce i 1 500 zł przypadło trzyosobowej grupie Drëszë z Gdańska. Pozostała pula nagród trafiła do pięciu zespołów z wyróżnieniami specjalnymi (500 zł nagrody dla każdego zespołu) oraz czterech grup, które otrzymały wyróżnienia (250 zł dla każdego zespołu). Nagrody osobiście wręczyła Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

Występom zespołów towarzyszyły też inne atrakcje zorganizowane w ramach „EtnoSwołowa 2022”. Teatr „Władca Lalek” wystawił przedstawienie bazujące na kulturze ludowej pt. „O królewnie, strachu i wróblach na dachu” oraz przygotował animacje dla najmłodszych, w tym dawne gry i zabawy, takie jak wyścigi żniwiarzy, toczenie beczek czy wilk i gąski. Jednocześnie odbyły się pokazy drewnianych rzeźb, ceramiki i wikliniarstwa, a także warsztaty wyrobów z siana i słomy.

Na realizację przeglądu CKiBP otrzymało od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 40 tys. złotych w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2022”, którego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Program wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

____________________________________________________________________________________________________________________

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zaprasza do udziału w Przeglądzie Kultury Ludowej Pomorza- Konkursie Kapel i Zespołów Ludowych realizowanym w ramach projektu pod nazwą „EtnoSwołowo 2022 – Przegląd Kultury Ludowej Pomorza”. Dzięki pozyskanej dotacji ministerialnej, już 10 września możemy zaprosić najlepsze pomorskie zespoły i kapele ludowe do Swołowa. Przegląd w formie konkursu realizowany będzie w dwóch etapach. Eliminacje zostaną przeprowadzone na podstawie otrzymanych nagrań, zaś wyłonieni laureaci będą mieli okazję wystąpienia na żywo w trakcie swołowskiego koncertu finałowego – wtedy też komisja dokona końcowej oceny. Serdecznie zapraszamy!

10 września / godz. 12:00 / zagroda nr 15 – teren Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Regulamin Przeglądu i karta zgłoszeń – doc

Regulamin Przeglądu i karta zgłoszeń – pdf

Uwaga! Zgłoszenia do 25 sierpnia 2022.

_____________________________________________________________________________________________________________________

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk pozyskało 40 tys. złotych z programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska2022″ na realizację projektu „EtnoSwołowo 2022 – Przegląd Kultury Ludowej Pomorza.”

Celem programu EtnoPolska jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury. Dzięki dofinansowaniu już we wrześniu w Swołowie będzie można posłuchać najciekawszych zespołów ludowych z regionu pomorskiego wyłonionych w eliminacjach konkursowych. Będzie to trzecia edycja wydarzenia, która otrzymała dofinansowanie.

Powiązane aktualności

 • Nabór na stanowisko: Kierownik Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie

  Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie pt. / 6.10 /
 • Taką ścieżką nas poprowadź – koncert utworów Agnieszki Osieckiej

  Siemianice / sob. / 7.10 / 18:00
 • Warsztaty GOSPEL

  Lądowisko Kultury / Siemianice / sob. / 28.10 / 10:00
 • Noc Bibliotek

  Lądowisko Kultury / sob. / 7.10 / 16:00
 • Czułe spotkania vol. 3

  Lądowisko Kultury sob. / 21.10 /
 • JOGA – zajęcia pokazowe

  Lądowisko Kultury śr. / 27.09 / 18:30
 • UWAŻNOŚĆ – joga, mindfulness i warsztaty masażu w Swołowie

  Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie pt. / 27.10 /
 • Rekrutacja na zajęcia 2023/2024

  Gmina Słupsk /
 • Bazarek Natury

  Krępa Słupska sob. / 14.10 / 9:00
 • Praca dla Animatorów kultury!

  Gmina Słupsk /
 • Odbierz kartę korzyści!

  Gmina Słupsk /
 • Mała książka – wielki człowiek

  Biblioteka /
 • Deklaracja dostępności

  Ważne /
 • Regulaminy, oświadczenia, instrukcje

  WAŻNE /