Wiosna 2020
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zaprasza na warsztaty String Art z Klaudią Gołębiewską , które odbędą się:
CAL Wieszyno / 27 marca (piątek) / godz. 16:30 – 18:30
CAL Grąsino / 3 kwietnia (piątek) / godz. 16:30 – 18:30
CAL Kusowo / 17 kwietnia (piątek) / godz. 16:30 – 18:30
CAL Bukówka / 24 kwietnia (piątek) / godz. 16:30 – 18:30
Zapisy u opiekunów CAL
String Art
Inaczej nazywany grafiką sznurkową, charakteryzuje się układem kolorowej nici nawleczonej między punktami w celu utworzenia wzorów geometrycznych lub wzorów reprezentacyjnych, takich jak np. żagle statku. Nić, drut lub sznurek nawija się na siatkę gwoździ wbitą w drewnianą deskę.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zaprasza na spektakl Teatru Rozmaitości , który odbędzie się:
25 kwietnia (sobota)
CAL Krępa Słupska / godz. 10:00
CAL Włynkówko / godz. 13:30
wstęp wolny
Wesoły Pociąg
„Jedzie pociąg z daleka, ani chwili nie czeka…” to fragment znanej dzieciom piosenki, który śpiewają wspólnie z zawiadowcą, by za chwilę usłyszeć muzykę charakterystyczną dla danego kraju, po której dzieci odgadują dokąd dojechał ich Wesoły Pociąg. Staje się to pretekstem do poznania zabawnych, widowiskowych konkursów popularnych wśród dzieci tego kraju. Tak to w Egipcie odbywa się konkurs na najszybciej zbudowaną piramidę, czy w Peru konkurs na najpiękniejszy taniec kondora.
Czas trwania – ok. 50 min.
Aktorzy: Anastazja Połtawska, Adam Gromadzki.
Producent – Teatr Rozmaitości Adama Gromadzkiego, Gdańsk – Poland.
__________
Jesień 2019
Dobiegają końca jesienne zajęcia profilaktyczne finansowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk realizując ten projekt zadbało o różnorodność oferty. Bazowano podobnie jak w edycjach poprzednich na rozwoju pasji i zainteresowań uczestników. Tym razem zorganizowaliśmy warsztaty filcowania, zajęcia plastyczne i teatralne. Do kilku miejscowości zawitał ponownie teatr Fantazja z przedstawieniami edukacyjnymi oraz animacjami. Zorganizowaliśmy także spotkania z psychologiem dr Anettą Jaworską z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Szczególnie spotkania z nią przynoszą dobry efekt w pracy z dziećmi i młodzieżą z problemami komunikacyjnymi i interakcyjnymi.
Dzięki fachowej obserwacji i poradom możliwe jest pełniejsze realizowanie przez pracowników Centrów Animacji Lokalnej (CAL, dawniej świetlice) funkcji wychowawczych placówek. Spotkania te to także okazja dla samych pracowników na uzyskanie porad dotyczących ich działań, reakcji wychowawczych. Specjalnie im dedykowane było szkolenie z zakresu radzenia sobie z sytuacjami trudnymi w pracy CAL. Program profilaktyczny realizowany w sprawdzającej się od lat formule, przynoszącej coraz większe efekty. Uczestnicy zdobywają nowe kompetencje społeczne, otwierają się na siebie, uczą się radzenia sobie z emocjami i agresją, a przede wszystkim zaś spędzają atrakcyjnie i efektywnie czas mając okazję na rozwój swych pasji i zainteresowań, ucząc się jednocześnie jak rozmaita może być możliwość spędzania wolnego czasu – bez ograniczania się tylko do smartfonów czy komputerów.
__________
Wiosna 2019
Dobiega końca wiosenna edycja warsztatów profilaktycznych realizowanych w ramach dotacji otrzymanej z gminnego programu profilaktyki uzależnień. 👫
W zajęciach wzięło udział przeszło 5️⃣0️⃣0️⃣ uczestników, dzieci i młodzież z terenu naszej gminy. Zajęcia odbywały się w świetlicach wiejskich. Nie zabrakło przedstawień dla dzieci teatru „Fantazja” promujących zdrowy styl życia, pozytywne postawy społeczne oraz aktywność fizyczną. 🎭
Z podstawami sztuki cyrkowej zapoznawał uczestników Kamil Karmelita (Teatr Obieżyświat). W świat filcowanych maskotek zabrała dzieci Tatiana Słojka. Z kolei Małgorzata Burian przeprowadziła warsztaty z gry na bębnach, marakasach i innych instrumentach.
Dla nieco starszej młodzieży zorganizowaliśmy cykl spotkań z Przemysławem Kacą – autorem projektu „Hip-Hop Drugą Szansą”. 🎧🎤
Nasze działania to także szereg spotkań z psychologiem Anettą Jaworską, a także studentami Akademii Pomorskiej. Dzięki projektowi odbyło się przeszło 5️⃣0️⃣ spotkań różnego typu, zorganizowanych w niemal wszystkich świetlicach.
Trwają zajęcia profilaktyczne w świetlicach wiejskich. W naszych obiektach gościł teatr Fantazja z przedstawieniami – ,,Księżniczka na ziarnku grochu” – Jezierzyce Osiedle, ,,Przygody Alladyna” – Kukowo oraz ,,Piracka Wyspa” – Siemianice. Licznie zgromadzona dziecięca widownia wraz z rodzicami gromko oklaskiwała występujących aktorów. Po przedstawieniu na najmłodszych czekał szereg przygotowanych zabaw animacyjnych. W tej propozycji spędzenia wolnego czasu wzięło udział blisko 100 uczestników. Natomiast w Bukówce zostały zorganizowane zostały warsztaty bębniarskie poprowadzone przez Małgorzatę Burjan. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Blisko 30 uczestników przez 3 godziny poznawało tajniki gry na bębnach oraz innych instrumentach muzycznych. W ramach profilaktyki przez cały kwiecień odbywały się spotkania ze studentami Akademii Pomorskiej w Słupsku poświęcone tematyce przyjaźni, okazywania emocji oraz hejtowi. Nie zabrakło także spotkań z psychologiem Anettą Jaworską. Na kolejne zajęcia profilaktyczne zapraszamy już niedługo do kolejnych placówek.
- 8 maja godz. 16.00 – spotkanie z psychologiem w Bukówce
- 9 maja godz. 16.30 – zajęcia ze studentami w Wieszynie
- 10 maja godz. 16.00 – warsztat „Hip-Hop drugą szansą” z Przemysławem Kacą we Włynkowie
- 15 maja godz. 16.00 – spotkanie z psychologiem w Bruskowie Wielkim
- 22 maja godz. 16.00 – spotkanie z psychologiem w Warblewie
- 29 maja godzina 16.00 – spotkanie z psychologiem w Kusowie
__________
Jesień 2018
Kolejna edycja zajęć w ramach programu profilaktyki uzależnień w świetlicach wiejskich realizowanych przez Centrum Kultury i Bibliotekę już za nami! Finansowanie programu zapewniła gmina Słupsk. W okresie od września do grudnia nie zabrakło zajęć: diagnostyczno – terapeutycznych, warsztatowych i edukacyjnych. W 13 świetlicach zorganizowane zostały spotkania z psychologiem. Miały one na celu z jednej strony stworzyć diagnozę grupy, opisać zmiany dokonujące się w niej na przestrzeni dotychczasowych edycji programu. Pełniły również funkcję rozwijającą kompetencje psychospołeczne uczestników oraz doradczą zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i pracowników świetlic. W ramach profilaktyki ukierunkowanej bezpośrednio na tematykę agresji, braku zainteresowań, uzależnienia od mediów odbyły się dwa przedstawienia Teatru Profilaktycznego „Maska” z Krakowa. Natomiast teatr „Fantazja” wystawił 3 spektakle w Strzelinie, Włynkówku i Bierkowie. Przedstawienia dotyczyły tematyki ekologicznej oraz związanej z przyjaźnią, jak i wzajemną pomocą. Na koniec widzowie wzięli udział w cyklu gier animacyjnych z nagrodami. W ramach rozwoju pasji i zainteresowań zorganizowany został cykl warsztatów z filcowania w Strzelinie. Natomiast w Redzikowie wystąpił Teatr „Obieżyświat” ze Słupska. W ramach programu odbyły się jeszcze warsztaty bębniarskie oraz hip hopowe, poprowadzone przez pedagoga Przemysława Kacą autora projektu „Hip Hop-druga szansa”.
Dzięki programowi młodzi mieszkańcy gminy wzięli udział w atrakcyjnych zajęciach. Przygotowany program umożliwił uczestnikom rozwinąć swoje pasje, zainteresowania, kompetencje społeczne oraz uzyskać poradę psychologiczną na temat przeżywanych problemów. Prowadzący warsztaty i pracownicy świetlic potwierdzają duże pozytywne zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich lat realizacji programu, zarówno wśród osób indywidualnych, jak i całych grup zajęciowych.