Nie bądź obojętny

„Nie bądź obojętny” to działanie realizowane przez Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Redzikowie we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Lubuczewie oraz ze Schroniskiem dla zwierząt w Słupsku. Zaplanowana jest realizacja wspólnych działań członków grupy wolontariatu z GUTW Redzikowo, dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi będącymi mieszkańcami DPS oraz ze Schroniskiem dla zwierząt.

Ideą pomysłu jest współpraca z mieszkańcami DPS w Lubuczewie, wskazanie im, że mogą wpływać na realizację potrzeb innych (zwierząt) oraz skierować pomoc finansową i ciepło emocjonalne do przebywających i potrzebujących zwierząt w schronisku. Uświadomienie, że troska i pomoc zwierzętom jest ważną rolą każdego człowieka. Z poziomu słuchaczy GUTW i społeczności lokalnej to uwrażliwienie na potrzeby innych, zmiana świadomości i podejścia w stosunku do dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto zależy nam na integracji obu grup, zbudowaniu długofalowego zaufania, aby w przyszłości podejmować wspólnie inne działania. Ważnym celem tego przedsięwzięcia jest również zwrócenie uwagi innych grup społecznych na fakt, że pomimo „życia w zamkniętym, odosobnionym środowisku” (zarówno ludzi, jak i zwierząt) można znaleźć sposób, aby wzajemnie czynić dobro.

Słuchacze GUTW zostaną odpowiednio przygotowani do kontaktu z mieszkańcami DPS. Integracja i wyjaśnienie na czym polegać będzie wspólne działanie, odbędzie się w bezpiecznych i komfortowych dla uczestników warunkach. Następnie część mieszkańców DPS (w obecności znanych im z warsztatów terapii zajęciowej terapeutów), spotykać się będzie z wolontariuszami Uniwersytetu, aby wspólnie tworzyć rękodzieło. Mieszkańcy uczestniczyć będą w podejmowaniu decyzji, co będziemy tworzyć (tematyka – Wielkanoc, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Lato). Te dwugodzinne warsztaty zaplanowane są w Lubuczewie i będą odbywały się dwa razy w  tygodniu przez 3-4 miesiące.

Pierwsze wspólne wyjście na zewnątrz będzie spotkaniem wolontariuszy GUTW i mieszkańców DPS w Schronisku dla zwierząt w Słupsku. Tam weterynarz i behawiorystka opowiedzą o opiece nad zwierzętami domowymi i ich potrzebach. Mieszkańcy DPS poznają w ten sposób miejsce, dokąd wkrótce będą przyjeżdżać na spacery z psami i zabawy z kotami. W międzyczasie tworzone na warsztatach prace będą sukcesywnie przekazywane do Schroniska w celu sprzedaży na internetowym Bazarku i stacjonarnych kiermaszach. To finansowe wsparcie wykorzystane będzie przez schronisko na potrzeby utrzymania i leczenia zwierząt przebywających w schronisku.

Następnie część mieszkańców DPS dwukrotnie przyjedzie do schroniska, aby spotkać się tam z naszymi słuchaczami. W parach – mieszkaniec DPS i słuchacz GUTW,  wybiorą się na spacer z psem. Będzie to czas na integrację, wspólne przeżywanie radości z obcowania ze zwierzęciem. Kolejną atrakcją będzie spotkanie mieszkańców DPS i słuchaczy GUTW w schronisku w celu wspólnej zabawy w kociarni. Finałem działania będzie wspólne święto połączone z wręczeniem certyfikatów ”Odpowiedzialnego opiekuna psa” mieszkańcom DPS, prezentacja zdjęć ze spacerów i innych wspólnych działań.

ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY SPOŁECZNOŚCI

Grupa społeczna, z którą wolontariusze GUTW będą współpracować, dotknięta jest ciężką chorobą, jaką jest schizofrenia. Specyfika tej choroby powoduje, że osoby na nią cierpiące wycofują się z aktywności życiowej, nie podejmują lub porzucają role społeczne, wycofują się z kontaktów, nie potrafią zaspokoić swoich potrzeb. W takich przypadkach osoby takie stają się mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej. Udział we wspólnych działaniach pozwoli mieszkańcom DPS zaangażować się w pomoc potrzebującym zwierzętom, przełamie stereotyp osoby chorej psychicznie, jako agresywnej i pozbawionej empatii. Jak każdy człowiek, osoby chore psychicznie lubią być potrzebne, lubią dawać, lubią pomagać. Dodatkowym atutem podjętych przez nas działań jest kontakt ze zwierzętami – niemal wszyscy mieszkańcy ożywiają się w obecności zwierząt, stają się radośniejsi.

W Schronisku dla zwierząt w Słupsku przeciętnie przebywa około 115-120 psów oraz około 90 kotów. Psy i koty w schroniskach to zwierzęta w potrzebie, skrzywdzone, nieraz okrutnie potraktowane przez człowieka, wymagające specjalnej troski i opieki, czasami chore i potrzebujące leczenia.

DLACZEGO TAKIE DZIAŁANIA?

Pomimo wielu zajęć i form terapii, jakie proponuje swoim mieszkańcom Dom Pomocy Społecznej, każda nowa oferta terapeutyczna jest przez nich mile widziana. Udział we wspólnych działaniach z wolontariuszami GUTW i ze zwierzętami ma dla mieszkańców znaczenie terapeutyczne – pozwoli im na nawiązanie nowych kontaktów, zaangażuje ich w nowe formy aktywności, dowartościuje poprzez realizację potrzeby uznania i pomoc innym, a także ukaże ich jako pełnowartościowych członków społeczeństwa.

Natomiast Schronisko dla zwierząt w Słupsku zapewnia przebywającym u siebie psom i kotom leczenie oraz opiekę, a także szuka domów do adopcji. Zawsze można wspomóc schronisko w różnorodny sposób, np. można zabrać psa na spacer. Lista potrzeb jest długa. Czasami wystarczy stary koc, czasami karma specjalistyczna, a niekiedy wsparcie finansowe w leczeniu. Środki pozyskane ze sprzedaży wyprodukowanego przez nas rękodzieła przekazane zostaną na rzecz Schroniska w celu zaspokojenia bieżących potrzeb.

Dofinansowano ze środków projektu „UTW dla społeczności” będącego częścią programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Powiązane aktualności

 • Niedziela Palmowa

  Swołowo / niedz. / 2.04 / 10:00
 • Wielkanocne warsztaty florystyczne

  Lądowisko Kultury / czw. / 6.04 / 18:00
 • MELA KOTELUK | Lato na łące

  Swołowo / sob. / 24.06 / 18:00
 • Kulturalna wiosna w Siemianicach

  Siemianice / sob. / 1.04 / 11:00
 • Dni Mieszkańca Gminy Słupsk

  Krępa Słupska / sob. / 27.05 / 15:00
 • Grand Prix Polski w Cheerleaders

  Jezierzyce Osiedle / sob. / 22.04 / 16:00
 • FISZ EMADE TWORZYWO | Lato na łące

  Swołowo / pt. / 14.07 / 20:00
 • Rekordowy wynik 31. Finału WOŚP w Gminie Słupsk!

  Gmina Słupsk / niedz. / 29.01 / 15:00
 • MARIKA w Siemianicach | Dawka Kultury

  Siemianice / pt. / 21.04 / 19:00
 • Zlot Wozów Strażackich

  Zagroda Swołowo / śr. / 3.05 / 10:00
 • Praca dla Animatorów kultury!

  Gmina Słupsk /
 • Wielkanocne warsztaty artystyczne

  Lądowisko Kultury / sob. / 1.04 / 11:00
 • CZY BAWEŁNIANA KOSZULKA MOŻE ZOSTAĆ KARTKĄ PAPIERU?

  Swołowo / śr. / 26.04 / 9:00
 • Makrama inaczej – formy przestrzenne

  Swołowo / czw. / 27.04 / 17:00
 • Wyniki Powiatowego Przeglądu Piosenki „IDZIE WIOSNA”

  Siemianice / sob. / 18.03 / 10:00
 • Wielkanocne wianki | Warsztaty z Aliną Zając

  Swołowo / sob. / 1.04 / 11:00
 • Bajkowisko

  Lądowisko Kultury / sob. / 22.04 / 11:00
 • Odbierz kartę korzyści!

  Gmina Słupsk /
 • Profilaktyka 2022

  Gmina Słupsk /
 • Pomoc dla Ukrainy | zbiórka rzeczy

  Gmina Słupsk /
 • Mała książka – wielki człowiek

  Biblioteka /
 • Deklaracja dostępności

  Ważne /
 • Regulaminy, oświadczenia, instrukcje

  WAŻNE /