„Nie bądź obojętny” to działanie realizowane przez Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Redzikowie we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Lubuczewie oraz ze Schroniskiem dla zwierząt w Słupsku. Zaplanowana jest realizacja wspólnych działań członków grupy wolontariatu z GUTW Redzikowo, dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi będącymi mieszkańcami DPS oraz ze Schroniskiem dla zwierząt.
Ideą pomysłu jest współpraca z mieszkańcami DPS w Lubuczewie, wskazanie im, że mogą wpływać na realizację potrzeb innych (zwierząt) oraz skierować pomoc finansową i ciepło emocjonalne do przebywających i potrzebujących zwierząt w schronisku. Uświadomienie, że troska i pomoc zwierzętom jest ważną rolą każdego człowieka. Z poziomu słuchaczy GUTW i społeczności lokalnej to uwrażliwienie na potrzeby innych, zmiana świadomości i podejścia w stosunku do dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto zależy nam na integracji obu grup, zbudowaniu długofalowego zaufania, aby w przyszłości podejmować wspólnie inne działania. Ważnym celem tego przedsięwzięcia jest również zwrócenie uwagi innych grup społecznych na fakt, że pomimo „życia w zamkniętym, odosobnionym środowisku” (zarówno ludzi, jak i zwierząt) można znaleźć sposób, aby wzajemnie czynić dobro.
Słuchacze GUTW zostaną odpowiednio przygotowani do kontaktu z mieszkańcami DPS. Integracja i wyjaśnienie na czym polegać będzie wspólne działanie, odbędzie się w bezpiecznych i komfortowych dla uczestników warunkach. Następnie część mieszkańców DPS (w obecności znanych im z warsztatów terapii zajęciowej terapeutów), spotykać się będzie z wolontariuszami Uniwersytetu, aby wspólnie tworzyć rękodzieło. Mieszkańcy uczestniczyć będą w podejmowaniu decyzji, co będziemy tworzyć (tematyka – Wielkanoc, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Lato). Te dwugodzinne warsztaty zaplanowane są w Lubuczewie i będą odbywały się dwa razy w tygodniu przez 3-4 miesiące.
Pierwsze wspólne wyjście na zewnątrz będzie spotkaniem wolontariuszy GUTW i mieszkańców DPS w Schronisku dla zwierząt w Słupsku. Tam weterynarz i behawiorystka opowiedzą o opiece nad zwierzętami domowymi i ich potrzebach. Mieszkańcy DPS poznają w ten sposób miejsce, dokąd wkrótce będą przyjeżdżać na spacery z psami i zabawy z kotami. W międzyczasie tworzone na warsztatach prace będą sukcesywnie przekazywane do Schroniska w celu sprzedaży na internetowym Bazarku i stacjonarnych kiermaszach. To finansowe wsparcie wykorzystane będzie przez schronisko na potrzeby utrzymania i leczenia zwierząt przebywających w schronisku.
Następnie część mieszkańców DPS dwukrotnie przyjedzie do schroniska, aby spotkać się tam z naszymi słuchaczami. W parach – mieszkaniec DPS i słuchacz GUTW, wybiorą się na spacer z psem. Będzie to czas na integrację, wspólne przeżywanie radości z obcowania ze zwierzęciem. Kolejną atrakcją będzie spotkanie mieszkańców DPS i słuchaczy GUTW w schronisku w celu wspólnej zabawy w kociarni. Finałem działania będzie wspólne święto połączone z wręczeniem certyfikatów ”Odpowiedzialnego opiekuna psa” mieszkańcom DPS, prezentacja zdjęć ze spacerów i innych wspólnych działań.
ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY SPOŁECZNOŚCI
Grupa społeczna, z którą wolontariusze GUTW będą współpracować, dotknięta jest ciężką chorobą, jaką jest schizofrenia. Specyfika tej choroby powoduje, że osoby na nią cierpiące wycofują się z aktywności życiowej, nie podejmują lub porzucają role społeczne, wycofują się z kontaktów, nie potrafią zaspokoić swoich potrzeb. W takich przypadkach osoby takie stają się mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej. Udział we wspólnych działaniach pozwoli mieszkańcom DPS zaangażować się w pomoc potrzebującym zwierzętom, przełamie stereotyp osoby chorej psychicznie, jako agresywnej i pozbawionej empatii. Jak każdy człowiek, osoby chore psychicznie lubią być potrzebne, lubią dawać, lubią pomagać. Dodatkowym atutem podjętych przez nas działań jest kontakt ze zwierzętami – niemal wszyscy mieszkańcy ożywiają się w obecności zwierząt, stają się radośniejsi.
W Schronisku dla zwierząt w Słupsku przeciętnie przebywa około 115-120 psów oraz około 90 kotów. Psy i koty w schroniskach to zwierzęta w potrzebie, skrzywdzone, nieraz okrutnie potraktowane przez człowieka, wymagające specjalnej troski i opieki, czasami chore i potrzebujące leczenia.
DLACZEGO TAKIE DZIAŁANIA?
Pomimo wielu zajęć i form terapii, jakie proponuje swoim mieszkańcom Dom Pomocy Społecznej, każda nowa oferta terapeutyczna jest przez nich mile widziana. Udział we wspólnych działaniach z wolontariuszami GUTW i ze zwierzętami ma dla mieszkańców znaczenie terapeutyczne – pozwoli im na nawiązanie nowych kontaktów, zaangażuje ich w nowe formy aktywności, dowartościuje poprzez realizację potrzeby uznania i pomoc innym, a także ukaże ich jako pełnowartościowych członków społeczeństwa.
Natomiast Schronisko dla zwierząt w Słupsku zapewnia przebywającym u siebie psom i kotom leczenie oraz opiekę, a także szuka domów do adopcji. Zawsze można wspomóc schronisko w różnorodny sposób, np. można zabrać psa na spacer. Lista potrzeb jest długa. Czasami wystarczy stary koc, czasami karma specjalistyczna, a niekiedy wsparcie finansowe w leczeniu. Środki pozyskane ze sprzedaży wyprodukowanego przez nas rękodzieła przekazane zostaną na rzecz Schroniska w celu zaspokojenia bieżących potrzeb.
Dofinansowano ze środków projektu „UTW dla społeczności” będącego częścią programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.