Muzyka w kościele Kultura dostępna 2021

Finałowy koncert z cyklu „Muzyka w kościele” odbędzie się 11 września w Kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Wieszynie o godzinie 18:00.


POZNAŃ BRASS to kwintet instrumentów dętych blaszanych, działający w Poznaniu od 1990 roku. Jego członkami są trębacze: Paweł Zadrożniak i Sławomir Framski, waltornista Damian Lotycz, puzonista Tomasz Kaczor oraz założyciel zespołu – tubista Jacek Kortylewicz. Artyści regularnie współpracują z czołowymi polskimi instrumentalistami, występując także w powiększonym, 10-osobowym składzie. Na ich repertuar, obejmujący epoki od renesansu do współczesności, składają się najważniejsze pozycje literatury kameralnej oraz autorskie transkrypcje utworów wokalnych i orkiestrowych. Oprócz tego kwintet wykonuje muzykę marszową, rozrywkową oraz rzadko dziś graną muzykę wieżową. W 1995 r. zespół zajął IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kwintetów Blaszanych w Moers. Podczas swojej 30-letniej aktywności dał ponad 1500 koncertów w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Holandii i Włoszech. Poznań Brass bierze udział w wielu krajowych festiwalach muzycznych, m.in. we Wrocławiu, Kamieniu Pomorskim, Leżajsku, Dusznikach Zdroju i Kołobrzegu. Zespół dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Ponadto prowadzi działalność edukacyjną, organizując koncerty dla dzieci i młodzieży.

Skład zespołu:
Marek Galubiński – trąbka/trąbka piccolo
Sławomir Framski – trabka/fligerhorn
Damian Lotycz – waltornia
Tomasz Kaczor – puzon
Jacek Kortylewicz – tuba

Program koncertu:

1. John Stanley arr. Keith Snell – Trumpet Tune
2. Samuel Scheidt arr. Fred Mills – Galliarda Battaglia
3. Giovanni Gabrieli arr. Robert King – Canzon a4 „La Spiritata”
4. Jerzy Fryderyk Haendel arr. Scott Stuer – Przybycie królowej Saby
5. Jan Sebastian Bach arr. Mariusz Matuszewski – Toccata i Fuga d-moll
6. Peter Cornelius arr. P.Grans – Drei Konige wandern
„Wie schon leuchtet der Morgenstern
7. Leonard Bernstein arr. J.Gale – West Side Story
One Hand one Heart
Maria
8. Pascual Marquina Nano arr. M.Matuszewski – Espana Cani
9. B. Norman – Doctor No

 


Czwarty koncert odbędzie się 21 sierpnia w Brukowie Wielkim w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Katarzyna Olszewska – ukończyła gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Uczestniczyła w licznych mistrzowskich kursach muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez: Milana Slechtę (Czechy), Guy Bovet’a ( Szwajcaria), Ulrika Spang-Hanssena
(Dania).Od 1992 roku jest organistką Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich dla turystów z całego świata, a także koncertuje dla osobistości świata polityki, nauki, kultury i biznesu. Katarzyna Olszewska jako solistka oraz jako kameralistka koncertujena festiwalach muzycznych o randze międzynarodowej na terenie całego kraju jak i zagranicą. Współpracuje z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Opery Bałtyckiej. Wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie”, która otrzymała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2006 w kategorii Album Roku Muzyka Solowa, płyta ta otrzymała status złotej płyty. Katarzyna Elżbieta Olszewska w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od wczesnego baroku po muzykę współczesną. Równolegle z działalnością artystyczną prowadzi pracę dydaktyczno-pedagogiczną w szkołach muzycznych na Pomorzu, a jej uczniowie są laureatami konkursów    o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Za swoje osiągnięcia na gruncie artystyczno-pedagogicznym dwukrotnie została odznaczona przez Ministra Obrony Narodowej w 2000 oraz 2001 roku medalem „Za zasługi dla kultury w Wojsku Polskim”, w 2012 roku Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej przyznał jej nagrodę indywidualną „Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce”, a w 2017 roku od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.


Jacek Szymański – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny
Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 r. miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko – Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce Wesoła Wdówka F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku).  Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W 2014 r. zajął II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii ARTYSTA w województwie pomorskim. W 2016 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska „ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY”. W 2017 r. odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Łomży „ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY. W 2018 r. Związek Artystów Scen Polskich przyznał mu Statuetkę Ariona jako wyraz uznania dla pracy i wybitnych dokonań w świecie sztuki.


Trzeci koncert z cyklu „Muzyka w kościele odbędzie się już 7 sierpnia, godz. 18:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.

Wystąpi Schola Cantorum Thorunensis – zespół istniejący od 2010 r., powstały z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dziś dzień. Nadrzędnym celem działalności Scholi jest propagowanie muzyki sakralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki dawnej, zwłaszcza chorału gregoriańskiego, polifonii renesansowej, oraz muzyki współczesnej. Warsztat wykonawczy zespołu wyróżnia przede wszystkim głębia przekazu dzieła oparta o szczegółową interpretację słowa i tekstu muzycznego, a także charakterystyczne brzmienie będące kompilacją różnorodnych barw śpiewaków.
Muzycy wystąpią pod kierownictwem Pawła Głowińskiego, cenionego dyrygenta, uznawanego za jednego z najwybitniejszych w Polsce specjalistów w dziedzinie muzyki sakralnej.

Podczas koncertu w Strzelinie usłyszymy utwory dawnych mistrzów m.in. przeboje chorału gregoriańskiego, Guillaume Dufay „Ave Maris Stella”, pieśni ze zbioru Llibre Vermell de Montserrat (Czerwona księga z Montserrat.

Skład zespołu:

Magda Aniszkiewicz – sopran
Iwona Łazowy-Szczepanowska – sopran
Karol Bartosiński – kontratenor
Maciej Afanasjew – skrzypce elektryczne
Paweł Głowiński – lira korbowa, kierownictwo


 

 


 

Na drugi koncert zapraszamy już 24 lipca, godz. 18:00 do Kościoła Przemienienia Pańskiego we Wrześciu.

 


Angelika Rzewuska – urodziła się w Elmshorn (Niemcy). Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim w klasie fortepianu mgr Ewy Gornowicz. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną   II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim, kierunek – śpiew solowy w klasie ad. dr hab. Anny Fabrello na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Obecnie jest studentką pierwszego roku studiów magisterskich w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Jadwigi Rappé

W 2017 roku uczestniczyła w XXXIV Zimowym Kursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Piotra Łykowskiego. Brała również udział  w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Maestro Adi Bara. W kwietniu 2018 roku wcieliła się w postać I Wiedźmy w wystawianej na Akademii Muzycznej w Gdańsku operze „Dydona i Eneasz” Henry Purcella. W marcu tego roku wykreowała rolę Hyacinthusa w operze „Apollo i Hyacinthus” W. A. Mozarta w muzeum  II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Niemczech oraz USA.



Mateusz Rzewuski
– urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył cztery wyższe uczelnie muzyczne: w Polsce – studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach:  w 22 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej oraz Hongkongu, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Mateusz Rzewuski jest również laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda), oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy, otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech. Od 2013 roku zajmuje się również animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej
i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz na Pradze Południe w Warszawie.

 

 


Cieszący się niebywałą popularnością Festiwal „Muzyka w kościele” powraca już w wakacje!

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk otrzymało dofinansowanie w kwocie 23 tysięcy złotych, z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Kultura Dostępna”.

Druga edycja projektu „Muzyka w kościele – cykl koncertów kameralnych” to spotkanie z młodymi, utalentowanymi polskimi muzykami. Dla melomanów będzie to okazja do przeżywania muzyki w niesamowitym klimacie, jaki tworzą mury zabytkowych kościołów, zaś dla osób, które nie obcują z tego typu muzyką na co dzień-okazja do pogłębienia swojej wrażliwości artystycznej. Cieszące się ogromną popularnością wśród lokalnych społeczności wydarzenia odbędą się w:

  • Swołowie,
  • Strzelinie,
  • Wieszynie,
  • Wrześciu,
  • Bruskowie Wielkim

Wykonawcami będą  wybitni Artyści, którzy  zaprezentują zarówno te bardziej, jak i mniej znane utwory kompozytorów polskich i zagranicznych.  W każdym ze wskazanych kościołów odbędzie się jeden koncert w okresie lipiec – wrzesień 2021 r.

Na pierwszy koncert zapraszamy już 10 lipca, godz. 18:00 do Kościoła w Swołowie pw. Wniebowzięcia NMP.

 


Na skrzypcach zagra Jakub Jakowicz – laureat pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców (obok wiolonczelisty i puzonisty) Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Jego debiut w „Koncercie skrzypcowym D-dur” Piotra Czajkowskiego w 1994 z orkiestrami w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie zaowocował kolejnymi zaproszeniami do występów z Sinfonią Varsovią i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.


Na organach zagra Zbigniew Gach – organista, pedagog oraz menedżer kultury. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach i Włoszech. Naukę gry na organach rozpoczął w wieku 18 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie w klasie organów prof. Wiktora Włudyki. Z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Ponadto jest absolwentem studiów w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. W 2018 powrócił do Słupska, gdzie pełni funkcję dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk.


 

 


 

10 lipca, godz. 18:00
Kościół w Swołowie pw. Wniebowzięcia NMP

Jakub Jakowicz – skrzypce
Zbigniew Gach – organy

24 lipca, godz. 18:00
Kościół Przemienienia Pańskiego we Wrześciu

Angelika Podwojska – sopran
Mateusz Rzewuski – organy

7 sierpnia, godz. 18:00
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie

Schola Cantorum Thorunensis

21 sierpnia, godz. 18:00
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bruskowie Wielkim

Katarzyna Olszewska – organy
Jacek Szymański – tenor

11 września, godz. 18:00
Kościół pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Wieszynie

Poznań Brass Quintet


 

Powiązane aktualności

  • Nabór na stanowisko: Kierownik Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie

    Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie pt. / 6.10 /
  • Taką ścieżką nas poprowadź – koncert utworów Agnieszki Osieckiej

    Siemianice / sob. / 7.10 / 18:00
  • Warsztaty GOSPEL

    Lądowisko Kultury / Siemianice / sob. / 28.10 / 10:00
  • Noc Bibliotek

    Lądowisko Kultury / sob. / 7.10 / 16:00
  • Czułe spotkania vol. 3

    Lądowisko Kultury sob. / 21.10 /
  • JOGA – zajęcia pokazowe

    Lądowisko Kultury śr. / 27.09 / 18:30
  • UWAŻNOŚĆ – joga, mindfulness i warsztaty masażu w Swołowie

    Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie pt. / 27.10 /
  • Rekrutacja na zajęcia 2023/2024

    Gmina Słupsk /
  • Bazarek Natury

    Krępa Słupska sob. / 14.10 / 9:00
  • Praca dla Animatorów kultury!

    Gmina Słupsk /
  • Odbierz kartę korzyści!

    Gmina Słupsk /
  • Mała książka – wielki człowiek

    Biblioteka /
  • Deklaracja dostępności

    Ważne /
  • Regulaminy, oświadczenia, instrukcje

    WAŻNE /