Młody Czytelnik Młody Twórca

Dobiegł końca projekt „Młody czytelnik – młody twórca”, na którego realizację Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w programie „Promocja Czytelnictwa”

Przeszło 40 osób dzieci i młodzieży z terenu Gminy Słupsk doskonaliło swoje umiejętności pisarskie pod okiem znanej słupskiej autorki baśni i legend pomorskich Jolanty Nitkowskiej – Weglarz. W trakcie spotkań w Bierkowie, Głobinie, Redęcinie i Wrześciu uczestnicy poznawali konstrukcje baśni i legend, zapoznawali się z regionalnymi motywami możliwymi do wykorzystania w ich pracach, a wreszcie tworzyli własne opowieści.

Projekt to także seria spotkań z innymi autorami w różny sposób opowiadającymi o historii i tajemnicach regionu. Uczestnicy spotkali się z Marcinem Barnowskim, pisarzem, historykiem, regionalistą, autorem „Kroniki Gminy Słupsk”.

O swojej pasji tworzenia, jej początkach, swoich zainteresowaniach i obszarach działalności młodzieży biorącej udział w projekcie opowiedział Arkadiusz Niemirski – pisarz, autor kilkunastu tomów będących kontynuacją „Przygód Pana Samochodzika”, a także książek dla młodzieży i dorosłych o tematyce detektywistyczno – historycznej.

Nie zabrakło także zajęć z pracownikami gminnej biblioteki. Przybliżyli oni mniej i bardziej znane legendy polskie.

Zwieńczeniem były spotkania autorskie w miejscowościach realizacji projektu, w trakcie których wybrane prace zostały zaprezentowane szerszej publiczności przez Macieja Gierłowskiego – aktora słupskiego teatru „Tęcza”

Efektem końcowym było powstanie kilkudziesięciu prac, z których najlepsze można przeczytać tutaj: Legendy

 


Trwa projekt „Młody czytelnik – młody twórca”, na którego realizację Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Za nami już 2 spotkania w świetlicy w Redęcinie ze słupską pisarką Jolantą Nitkowską – Węglarz, autorką wielu baśni i legend pomorskich. W trakcie zajęć uczestnicy poznali, czym jest baśń i legenda, jakie ma cechy charakterystyczne. Zmierzyli się także z trudną sztuką tworzenia własnych opowieści, które swoją formę końcową zyskają w trakcie trzeciego spotkania. We wrześniu podobne zajęcia zostaną zorganizowane w Bierkowie, Głobinie i Wrześciu. Ich efektem będzie powstanie 10 legend lub baśni, które zostaną opublikowane w formacie pdf na stronie www.kultura.slupsk.pl.

Projekt to także seria spotkań z innymi autorami w różny sposób opowiadającymi o historii i tajemnicach regionu. Uczestników jesienią czekają zajęcia z Marcinem Barnowskim, pisarzem, historykiem, regionalistą, autorem „Kroniki Gminy Słupsk”. Tymczasem już teraz o swojej pasji tworzenia, jej początkach, swoich zainteresowaniach i obszarach działalności młodzieży biorącej udział w projekcie opowiedział Arkadiusz Niemirski – pisarz, autor kilkunastu tomów będących kontynuacją „Przygód Pana Samochodzika”, a także książek dla młodzieży i dorosłych o tematyce detektywistyczno – przygodowej. Na szczególną uwagę zasługują tutaj osadzone w regionie pomorskim „Zagadka Kaszubskiego Rodu”, „Klątwa Nipkowa” napisana na zamówienie Biblioteki w Lęborku czy też „Dziennik grzesznika” z historią zatopionego okrętu Wilhelm Gustloff w tle. Autor w sposób humorystyczny, bazujący na umiejętnościach zdobytych w trakcie występów w „kabarecie i…” zaprezentował swoją postać i twórczość młodzieży z Redęcina i Bierkowa, natomiast 10 lipca pisarz odwiedzi Wrzeście (16.00) i Głobino (18.00). Już dziś serdecznie zapraszamy na te spotkania.

 


Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk w ramach zadania „Młody czytelnik – młody twórca” zaprasza na spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim, polskim powieściopisarzem, satyrykiem i dziennikarzem. W latach 80. Niemirski był współzałożycielem „kabaretu i…”, współpracował z Programem III Polskiego Radia oraz kabaretem „Długi”. Pisał artykuły do czasopism Tylko Rock i Teraz Rock.
W 1999 roku zadebiutował w roli kontynuatora przygód Pana Samochodzika powieścią pt. „Skarby wikingów”, tom 1—2. Jego książki charakteryzuje przywiązanie do starych wzorców klasycznej powieści detektywistycznej i sensacyjnej w zderzeniu ze współczesnymi realiami.

Spotkania autorskie z Arkadiuszem Niemirskim odbędą się: we wtorek 9 lipca godz. 16:00 w Redęcinie i o godz. 18:00 w Bierkowie (świetlice wiejskie) oraz w środę 10 lipca o godz. 16:00 w świetlicy wiejskiej we Wrześciu, a o godz. 18:00 w Centrum Kultury w Głobinie.

Do udziału w spotkaniach szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież (do 18. roku).

Zadanie „Młody czytelnik – młody twórca” otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowity koszt projektu wynosi 13 100 zł.

 

 


Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk otrzymało dofinansowanie w kwocie 7 700 zł na realizację zadania „Młody czytelnik – młody twórca” w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowity koszt projektu wynosi 13 100 zł.

W pięciu miejscowościach zostaną zorganizowane warsztaty pisania legend z Jolantą Nitkowską-Węglarz, które zostaną poprzedzone spotkaniem z Marcinem Barnowskim – historykiem, regionalistą, autorem Kroniki Gminy Słupsk. Zapozna on uczestników z historiami poszczególnych miejscowości. Na ich podstawie dzieci oprą tworzone przez siebie legendy.

Dodatkowo zorganizowane zostaną spotkania z Arkadiuszem Niemirskim, autorem kontynuacji przygód Pana Samochodzika. W tym tomu, którego akcja osadzona została na Pomorzu.

Zajęcia odbywać się będą w Bierkowie, Głobinie, Redęcinie i Wrześciu w okresie od czerwca do listopada. Każda z grup będzie liczyć około 10 uczestników. Zapraszamy do udziału dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat. Więcej informacji i zapisy u pracowników poszczególnych świetlic lub w siedzibie Centrum Kultury w Głobinie – tel. 59 847 10 91.

Powstałe w trakcie warsztatów prace zostaną opublikowane na stronie: www.kultura.slupsk.pl, a także zaprezentowane w trakcie spotkań podsumowujących cały projekt.