Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska

W dniach 9 i 10 listopada 2018 roku w Swołowie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu EtnoBaltica 2018, dofinansowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

W ramach Festiwalu pierwszego dnia odbył się przegląd Kół Gospodyń Wiejskich. Jury w składzie: Joanna Jagoda – etnograf z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Alicja Staciwa z Pomorskiego Ośrodka Doskonalenia Rolniczego Oddział w Słupsku oraz Jacek Adamski – szef kuchni Firma „Adamski” wręczyło następujące nagrody: I nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymało KGW Jezierzyce Osiedle, II nagrodę w wysokości 1000 złotych KGW Kobylnica, a III nagrodę w wysokości 750 złotych otrzymało KGW Głobino.

Drugiego dnia dla słuchaczy wystąpiło 20 kapel i zespołów ludowych z terenu całego Pomorza. Wśród zespołów wystąpiły kapele m.in. z: Tuchomia, Chojnic, Żukowa, Pyrzyc, czy Bornego Sulinowa. Wszystkie zespoły prezentowały bardzo wysoki poziom, co podkreślił Oliwier Andruszczenko – przewodniczący Jury, lider zespołu Bum Bum Orkestar, głównej gwiazdy Festiwalu.
Jury w składzie: Oliwier Andruszczenko – Bum Bum Orkestar, dr Tadeusz Formela – dyrektor Instytutu Muzyki AP w Słupsku, Dawid Gonciarz – kierownik Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie wyróżniło 8 kapel:
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”, gmina Sierakowice, Zespół Ludowy „Dąbrowiacy” z Rusinowa, gmina Świdwin; Zespół Śpiewaczy „BIADULE”, gmina Rymań; Zespół „Niezabotczi”, gmina Żukowo; Zespół „POPOWIANIE”, gmina Będzino; Zespół „Michalove”, gmina Główczyce; Zespół Folklorystyczny „Pietruchy” z Biesowic, gmina Kępice; Zespół „Borneńskie Podlotki”, gmina Borne Sulinowo. III nagrodę, w wysokości 1000 zł otrzymał Zespół Śpiewaczy „Wrzosy” z Warszkowa, gmina Sławno; II nagrodę w wysokości 1400 zł otrzymała Kapela ludowa „PYRZYCZANIE”, gmina Pyrzyce; a główną nagrodę i I miejsce Zespół „O co idze?” z Tuchomia, gmina Tuchomie.

EtnoBaltica 2018 zakończył się koncertem gwiazdy, zespołu Bum Bum Orkestar.
Bum Bum Orkestar to siedmiu muzyków, każdy jest specjalistą od swojego instrumentu. Muzycy wspólnie tworzą niespotykane w Polsce brzmienie rodem z serbskiego wesela, czy bułgarskiej knajpy. Każdy z nich jest z innej muzycznej bajki, dlatego w ich utworach słychać wpływy klezmerskie, tradycyjne polskie, kurpiowskie, warszawskie, a nawet współczesne klubowe brzmienia. Ich styl polega na tym, że te wszystkie dźwięki mieszają ze sobą, a robią to na najwyższym muzycznym poziomie, niekiedy improwizując, co w efekcie daje muzykę bardzo żywą, energetyczną, porywającą do tańca. W swoim repertuarze poza melodiami tradycyjnymi mają też autorskie utwory zarówno taneczne, jak i spokojne, liryczne. Są laureatami najważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak festiwal polskiego radia „Nowa Tradycja” czy „Mikołajki Folkowe”. Nie boją się żadnych sytuacji scenicznych, zagrali razem mnóstwo koncertów w różnych, czasami bardzo dziwnych miejscach i okolicznościach, ale zwykle ich koncerty kończą się tak samo: publiczność skacze w tańcu, a oni wyciskają z instrumentów maksimum, powstaje prawdziwa bałkańska impreza.

 

Organizatorem Festiwalu EtnoBaltica było Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk.

———————————————————————————————————————————–

EtnoBaltica to dwudniowy przegląd twórczości ludowej Pomorza, który odbędzie się w dniach 9-10 listopada w Swołowie. W programie imprezy przewidziano otwarcie wystawy prezentującej dorobek lokalnych rękodzielników i twórców. Pierwszego dnia na scenie zaprezentują się w dowolnej formie artystycznej przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich. Drugi dzień natomiast będzie konkursem z nagrodami, w którym wezmą udział zespoły ludowe. Naszym głównym celem jest promowanie i wspieranie oddolnego ruchu ludowego oraz pielęgnowanie wiejskich tradycji na Pomorzu.

Festiwal realizowany jest dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje EtnoPolska 2018. Organizowane przedsięwzięcie wpisuje się w założenia polityki zrównoważonego dostępu do kultury, środowisk lokalnych, odległych od dużych aglomeracji, które obecnie realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założeniem programu jest docenienie oraz upowszechnienie wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego.

Piątek 09.11.2018 r. 

Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich od godz. 16

Sobota 10.11.2018 r. 

Przegląd Zespołów Ludowych od godz. 10

Występ gwiazdy – Zespołu BUM BUM ORKeSTAR  ok. godz. 17