Krajowa Sieć Rozwoju Obszarów Wiejskich 2021

AKTUALIZACJA:

W Gminie Słupsk zakończenie żniw to zawsze okazja do hucznego świętowania. W tym roku nie mogło być inaczej.  Na scenie pojawiła się niesamowita aktorka – Katarzyna Pakosińska znana z bezpretensjonalnego uśmiechu i miłości do Gruzji.

Gminne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą świętą w intencji rolników, oprawę muzyczną przygotował Gminny Chór Pasjonata z Siemianic pod dyrekcją Lilianny Zdolińskiej.

Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Słupsk,  wraz z gościnnym udziałem muzyków Usteckiej Orkiestry Dętej, pod kierownictwem kapelmistrza Pana Zbigniewa Maciąga przeszedł na  teren Muzeum Kultury Ludowej Pomorza (Zagroda nr 15), gdzie odbyło się dalsze świętowanie.

Starostami tegorocznych Dożynek byli Państwo Bogumiła i Waldemar Bąska ze Swołowa, natomiast gospodarzem – Sołectwo Włynkówko. Po złożeniu przez Panią Wójt podziękowań rolnikom, sadownikom i ogrodnikom za wkład włożony w wykonywaną pracę, nastąpiło dzielenie się chlebem, a na scenie wystąpił zespół „Bierkowianki”, który rozpoczął część artystyczną wydarzenia. Gwiazdą tegorocznych obchodów Gminnego Święta Plonów była Katarzyna Pakosińska, która zaprezentowała stand-up „Oko w pończosze”. Koncert Jagody „Goda” Wojciechowskiej wraz z zespołem zakończył część artystyczną.

Niepowtarzalna atmosfera stworzona dzięki zaangażowaniu wielu osób z sołectw, świetlic
i Urzędu Gminy przyciągnęła na to wydarzenie sporą ilość mieszkańców gminy i okolic. Na uczestników czekały pod dostatkiem stoiska oferujące prawdziwe cuda kulinarne. Wśród wystawców gościliśmy szereg rękodzielników z naszego regionu,  a także sprzedawców regionalnych produktów certyfikowanych oraz zdrowej żywności, których możemy spotkać na Bazarku Natury w Krępie Słupskiej. W programie nie zabrakło strefy dla dzieci, w której animatorzy przez kilka godzin organizowali atrakcyjne zabawy i konkursy dla najmłodszych uczestników dożynek. Oprócz strefy malucha Bąbelkowo, o sportowe emocje wśród najmłodszych zadbało sportowe Stowarzyszenie Best Beasts z Bydlina, które zorganizowało „Bestialski Bieg z Przeszkodami”.

Podczas tegorocznych Dożynek odbył się szereg wydarzeń towarzyszących. Swoje stanowisko mieli między innymi:

  • Gminne Biuro Spisowe – NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ
  • Punkt szczepień przeciw Covid – 19 – obsługiwany przez Centrum Zdrowia Salus
  • W związku z kolejną edycją wydarzenia „Narodowe Czytanie” Lądowisko Kultury przygotowało Maraton Czytelniczy. W tym roku uczestnicy poznawali „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W punkcie można było przeczytać jej fragmenty, a także otrzymać książkę opieczętowaną pamiątkowym stemplem prezydenckim.

Gośćmi honorowymi tegorocznego Święta Plonów byli samorządowcy z partnerskiej Gminy Raba Wyżna. Tradycyjnie odbył się Konkurs wieńców dożynkowych oraz pokaz chlebów.
W tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, ponad dwudziestu wieńców i niemal czterdziestu chlebów. Komisja oceniająca wieńce zwracała szczególną uwagę na to co było zawarte w regulaminie konkursu czyli: zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania. Różnorodność użytych do wykonania wieńca dożynkowego podstawowych materiałów naturalnych, takich jak: kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła. Ponadto bardzo istotne były walory estetyczne, w tym kompozycję, dobór barw oraz ogólny wyraz artystyczny.

W ramach projektu gościliśmy również przedstawicieli Partnerstwa Dorzecze Słupi, na których stoisku można było się dowiedzieć między innymi o zaletach certyfikacji produktów regionalnych, a także Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa, u których można było zapoznać się z podejmowanymi przez Stowarzyszenie działaniami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów.

Organizacja tegorocznego Święta Plonów została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej  „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

FOTORELACJA !


Gminne Święto Plonów to wydarzenie dziękczynne za plony, radość z owoców ziemi, pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji i chleba. Tradycyjnie święto plonów będzie niezwykłą uroczystością dla mieszkańców Gminy Słupsk, a także okazją do wyrażenia wdzięczności dla ciężkiej pracy rolników, którzy pod koniec sierpnia kończyć będą tegoroczne zbiory.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Słupsk już 4 września 2021 r. na obchody Dożynek,  które rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w intencji rolników o godzinie 14:00 w filialnym Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Swołowie.
Następnie korowód dożynkowy przejdzie na  teren Muzeum Kultury Ludowej Pomorza (Zagroda nr 15), gdzie odbędzie się dalsze świętowanie oraz zabawa taneczna.

Stałym elementem obchodów tego święta jest konkurs na tradycyjny i niekonwencjonalny Wieniec Dożynkowy !

Formularz zgłoszeniowy do konkursu przyjmowany jest drogą pocztową na adres: Centrum Kultury Gminy Słupsk w Głobinie, Głobino, ul. Główna 65, 76-200 Słupsk oraz mailowo: projekty@gok.slupsk.pl w terminie do 20 sierpnia 2021 r. W konkursie będą mogli wziąć udział jedynie uczestnicy, którzy dostarczyli wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem tegorocznego konkursu i pokazu chlebów poniżej:
Regulamin
Karta Zgłoszeń – pokaz chlebów
Karta Zgłoszeń – wieńce

 

                                                                                                                           

                                           „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

                                                                 Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk informuje, iż w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2020-2021 realizuje operację pn. „Dożynki 2021 – Aktywizacja i integracja mieszkańców Gminy Słupsk”, której  celem jest aktywizacja i budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców poprzez kultywowanie i pielęgnowanie tradycji, zwyczajów ludowych prezentowanych podczas organizowanych Dożynek Gminnych w Swołowie – Gmina Słupsk, a także zaprezentowanie możliwości związanych z lokalną produkcją rolną w tym produktami regionalnymi oraz budowaniem sieci sprzedaży. Więcej informacji na stronie www.kultura.slupsk.pl

Realizacja operacji wpłynie na zwiększenie aktywizacji społeczności lokalnej oraz poprawę jakości życia na obszarach wiejskich poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi, kultywowanie tradycji i obrzędów kultury ludowej związanej z obchodami Święta Plonów, promowanie tradycyjnych, lokalnych produktów rolniczych oraz popularyzację tradycji kulinarnej i twórczości ludowej.

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej  „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

                                               Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

       Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl

 

Powiązane aktualności

  • Warsztaty Wikliniarskie

    Jezierzyce sob. / 29.09 / 14:00