Gmina Słupsk

Młody Czytelnik Młody Twórca

Trwa projekt „Młody czytelnik – młody twórca”, na którego realizację Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Za nami już 2 spotkania w świetlicy w Redęcinie ze słupską pisarką Jolantą Nitkowską – Węglarz, autorką wielu baśni i legend pomorskich. W trakcie zajęć uczestnicy poznali, czym jest baśń i legenda, jakie ma cechy charakterystyczne. Zmierzyli się także z trudną sztuką tworzenia własnych opowieści, które swoją formę końcową zyskają w trakcie trzeciego spotkania. We wrześniu podobne zajęcia zostaną zorganizowane w Bierkowie, Głobinie i Wrześciu. Ich efektem będzie powstanie 10 legend lub baśni, które zostaną opublikowane w formacie pdf na stronie www.kultura.slupsk.pl.

Projekt to także seria spotkań z innymi autorami w różny sposób opowiadającymi o historii i tajemnicach regionu. Uczestników jesienią czekają zajęcia z Marcinem Barnowskim, pisarzem, historykiem, regionalistą, autorem „Kroniki Gminy Słupsk”. Tymczasem już teraz o swojej pasji tworzenia, jej początkach, swoich zainteresowaniach i obszarach działalności młodzieży biorącej udział w projekcie opowiedział Arkadiusz Niemirski – pisarz, autor kilkunastu tomów będących kontynuacją „Przygód Pana Samochodzika”, a także książek dla młodzieży i dorosłych o tematyce detektywistyczno – przygodowej. Na szczególną uwagę zasługują tutaj osadzone w regionie pomorskim „Zagadka Kaszubskiego Rodu”, „Klątwa Nipkowa” napisana na zamówienie Biblioteki w Lęborku czy też „Dziennik grzesznika” z historią zatopionego okrętu Wilhelm Gustloff w tle. Autor w sposób humorystyczny, bazujący na umiejętnościach zdobytych w trakcie występów w „kabarecie i…” zaprezentował swoją postać i twórczość młodzieży z Redęcina i Bierkowa, natomiast 10 lipca pisarz odwiedzi Wrzeście (16.00) i Głobinio (18.00). Już dziś serdecznie zapraszamy na te spotkania.