Swołowo

Etnobaltica

Komunikat w sprawie perspektywy organizacji  Festiwalu Etnobaltica w lipcu 2020 r.

 

Szanowni Państwo,

Jeszcze na początku bieżącego roku byliśmy pełni zapału nastawieni na organizację już trzeciej edycji Festiwalu EtnoBaltica. Dzisiaj, 1 lipca 2020 r., razem z Wami i połową świata tkwimy w bezprecedensowej sytuacji niepewności, bezsilności i konieczności zrewidowania wielu swoich planów. Mimo, że taktownie oszczędzaliście nam kłopotliwych pytań i ponagleń w sprawie tegorocznego festiwalu, to domyślamy się, że niepokoicie się o Etnobalticę i jej przyszłość w czasie pandemii.

 

Czy Festiwal Etnobaltica odbędzie się w tym roku?

Niestety w planowanym terminie 3 – 5 lipca 2020 r. wydarzenie się nie odbędzie. My ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, by nasz i Wasz festiwal mógł dojść do skutku, gdy tylko będą ku temu warunki.

 

Co musi się wydarzyć, żeby festiwal Etnobaltica mógł odbyć się w tym roku?

Po pierwsze, ogólna sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie musi zostać opanowana. Po drugie, muszą zostać zdjęte restrykcje nałożone na obywateli i podmioty w czasie epidemii, szczególnie te dotyczące swobody poruszania się w przestrzeni publicznej oraz organizowania i uczestnictwa w imprezach masowych. Wszystkie wymienione warunki są bezwzględnie konieczne, a jednocześnie pozostają zupełnie poza naszą kontrolą.

 

W chwili obecnej bierzemy pod uwagę różne scenariusze; zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Nie da się nie zauważyć, że wiele cenionych i ważnych cyklicznych imprez – czy to kulturalnych, czy sportowych – już odwołano (nie tylko w Polsce, ale na całym świecie). Prawdopodobnie tegoroczny sezon festiwalowy będzie zupełnie inny niż do tej pory, jeśli w ogóle… będzie.

My w każdym razie nie poddajemy się i pracujemy dalej nad trzecią edycją Festiwalu Kultury Ludowej EtnoBaltica. Was zaś prosimy w tej sytuacji o cierpliwość, wyrozumiałość i zaufanie, jakimi dotąd nas obdarzaliście. Czas może okazać się naszym sprzymierzeńcem, bo kluczowych decyzji nie musimy podejmować już teraz.

 

Bądźcie zdrowi, dbajcie o siebie i innych!
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Stowarzyszenie Michalove.